Kuidas teha kombuchat?

Tere tulemast!
Siin on minu lugu, kuidas valmistan Juku pere kombuchaseentele iganädalaselt uut teed ja panen juurde maitsestused.
Allpool on ka video valmistamise protsessist, siin on täpne nimekiri asjadest, mida mina kasutan ja saan soovitada.

Iga inimese seened on erinevad ja ka minu seentel on seepärast nimed, et nad on igaüks täitsa eraldi isendid, kuigi nad on “sugulased” ja saavad iga kord sama jooki ja elavad samades tingimustes. Seega on nad üpris ühte nägu, aga ei ole ka.
Vajalikke tooraine koguseid võid arvestada selle loogika järgi:
* 500 ml vett
* 40g valget suhkrut
* 0,5 tl rohelist teed
Töövahendid, mida vajad:
* kombuchakultuur e teeseen
* Veekeedukann või pott, kus vett keeta
* Nõu, kus tee valmistada (mul suur metallist pott)
* Klaaspurk(purgid), kus seen(ed) elab(elavad)
* Kauss/supitaldrik
* Ca 250 ml tass
* Puulusikas
* Marli
* Sõel
* Kaal (kui on oluline täpsus ja/või on mitu purki)
* Lehter (eriti, kui kasutad järelkäärimiseks pudeleid)
* Purk või pudel järelkäärimiseks
* Kaas/kork eelmisele nõule
* Kummikindad on ka soovituslikud toiduga tegelemisel

Mina valmistan kaheksa seene jaoks 13 liitrit kuuma vett ja lisan 4 liitrit külma vett maha jahutamiseks. Teed võid jahutada ka jahedas ruumis. Soovitan panna riide või marli anumale peale, et puru või putukaid sisse ei lendaks. Teel lasen tõmmata ca 5 minutit ja siis võtan sõelaga teepuru välja. Olen kasutanud ka kotiteed, kuid sellega ei ole hea jook tulnud. Seentele meeldib rohkem lahtine teepuru ja ma ise eelistan suurema lehega teed. Kasutan alati sama teed, enamasti olen leidnud Coopist.
Suhkru lisan pärast teed ja enne külma vett.
Igale seenele saab peale 250 ml teeseenejooki, mis on valminud nädal aega ja ca 2150 ml uut rohelist teed. Oluline on, et tee poleks liiga kuum (ideaalis toatemperatuuril), aga ise olen ca 35-40 °C tee juba seenele peale pannud ja kõik on okei.
Maitsestamiseks valan kahest teeseene purgist nädal aega valminud joogi uude 4,5 liitrisesse purki. Varem kasutasin ka 750 ml ja 1-liitriseid pudeleid, kuid suurema koguse juures on see hull solgutamine ja toidu käitlemisel on üldse mõttekas “vähem käike teha”.  Oluline on, et jook oleks õhukindlalt ja soojas kohas, et tekiks järelkäärimine ja maitse ning värv saaks joogile juurde tulla.

Maitsestusega lasen jookidel kaane all ca kaks päeva. Siis tekib joogile juba natuke mulli ka sisse. Mina teen teeseenele teed pühapäeviti ja villin jooke pudelitesse teisipäeval, vahel kolmapäeval. Eks inimesed teevad jooke erinevalt ja seega ongi kombucha täielik käsitöö. Seened on erinevad, teed, suhkrusisaldused, temperatuurid, valmimise aeg jne. See ongi joogi võlu!
Villimisest räägin teisel korral. Andke oma küsimustest teada all kommentaarides ja isiklikud küsimused võib saata ka kontaktide lehel või e-mailile kombucha@kivimurru.ee.