Kombucha peolaual ja selle alkoholisisaldus ning sobivus lastele ja rasedatele

Selles postituses räägin teeseenejoogi alkoholisisaldusest, sobivusest peolauale, rasedatele ja lastele.

Kuna teeseenejook on kääritatud, siis on temas ka mõnus mull nagu vahuveinis ja alkoholivabades karastusjookides. Seega sobib see ka pokaali ja peolauale. 
Palun anna aga külalistele ja tarbijatele teada, et tegu on teeseenejoogiga, kuna mõne inimese kõht võib sellele natuke tundlikum olla. Üks pokaal ei tee aga enamasti halba vaid pigem head. 

Kas kombucha kangust on võimalik suurendada ja kui suur on suurim alkoholisisaldus kombuchas? / Kas kääritamine promille sisse ei tekita?

Räägin siis enda valmistatud teeseenejoogist. Pärast 7-päevast seenejoogi valmimist ei ole selles alkoholi üldse ja mulle e süsihappegaasi ka minimaalselt. Pärast pudelisse villimist hakkab joogi sisse mull tekkima. Villimise ajal pudelisse jäänud suhkrukogus määrab ära, kui palju süsihappegaasi tekib.
«Kui teeseenejook on pudelisse villitud ja sellesse on tekkinud soovitud kogus gaasi (olenevalt suhkru ja pärmi hulgast juhtub see enamasti 2-7 päeva pärast), siis peaksid tõstma joogi külmikusse või hästi jahedasse pimedasse kohta, kuna otsene päevavalgus mõjutab seda. Külmikus hoidmise eesmärk on aeglustada käärimist, kuna allesjäänud suhkur muutub lahjaks alkoholiks (kuni 2 alkoholi mahuprotsenti) ning liigseks süsihappegaasiks, mistõttu võib õhukindlalt suletud pudel puruneda, kui sel ei lasta korrapäraselt n-ö röhitseda.» (Allikas: Louise Avery 2017. Kombucha ehk teeseenejook. Tallinn. Koolibri.)
Kokkuvõtteks siis, et kombucha kangust saab muuta suhkru lisamisega ning käärimise aja pikendamise ja järelkäärimise intensiivsusega (aja ja soojuse kombinatsioon), et jook alkoholivabana hoida, tuleks seda hoida suletuna jahedas ning ca 2 kuu jooksul alates villimisest ära juua. Samas muutub jook lõpuks pika kääritamise ja soojas hoidmise peale väga ebameeldivalt hapukaks ja äädikaseks. Seda ei tasu enam juua vaid kindlasti ära visata. 

Kas seda tohivad juua ka rasedad?

Sellele küsimusele oskab iga inimene erinevalt vastata, kuna iga kõht ja jook on erinev. On inimesi, kellel on kõik kenasti olnud, kuid ka neid, kes on joonud kombuchat imetamise ajal ja nii lapsele kui endale on tekkinud gaasid (tuttavate ja kombuchahuviliste Facebooki grupi postituste alusel). Kõik tõesti oleneb, kui palju jooki on tarbitud ning kuidas kõht sellega harjunud on. Selleks, et olla kindel, tasub juua natuke ja lahjendatult või pigem raseduse ajal muid jooke tarbida. Midagi tervisele ohtlikku ei tohiks jook tekitada, vaid mõned kõhu ja seedeorganite ärritused. 

Kas lapsed tohivad ka seda juua?

Lapsed tohivad juua, aga nagu ka täiskasvanutel, tasub alguses natuke juua (kuigi nad tahaksid selle kohe alla kulistada) ja siis kõhtu harjutada. Lisaks tasub lastele anda jooki, mida on hoitud ilusasti 2…6 °C juures jahedas või külmikus, et ei oleks toimunud liigset lisakäärimist. Lastele on meeldinud marjadega maitsed.

Lisaks on küsitud ka auto juhtimise kohta:

Kas peale selle joomist võib autoga sõita?

Oleneb, mis tunde jook sus tekitas. Enamasti ei ole joogis alkoholi, aga kõik oleneb, kuidas jooki hoitud on. Kui aga oled joogi sooja unustanud ja tunned end liiga lõbusalt, siis kasuta igaks juhuks alkomeetrit või puhka natuke.
Lisaküsimustest võid teada anda kontaktide lehel vormi kaudu või kombucha@kivimurru.ee kirjutades.